🍏Read About My Easy Guided Math Set Up✏️

4th Grade Guided Math -Unit 4 Multiplication as Comparisons

$9.50

Click here to see a preview.

This resource is delivered digitally. You will receive a link to download via Google Drive.

Description

Make teaching multiplicative comparisons fun with this 4th grade hands-on math unit! This 4th grade math unit covers standards 4.OA.1 and 4.OA.2. Your students will learn

  • how multiplication can be thought of as comparisons
  • and how to solve multiplicative comparison word problems.

 

 

 

✏️What’s included in this multiplicative comparisons unit:✏️

  • Unit overview that shows which lesson is being taught each day
  • Vocabulary and Definition Cards that help your students learn new vocabulary and incorporate it into their math conversations
  • Questioning Cards to guide your lesson and group conversations
  • Printables including posters, templates, manipulatives, and other tools to support your instruction
  • 2 weeks of multiplicative comparisons lesson plans that are teacher and student-friendly and are fully editable so you can adjust them to meet the needs of your students
  • Problem of the Day in four different formats!
  • Daily worksheets that are a quick check of the lesson taught each day. Each day 5 practice page is a review of the objectives covered during the week and can be used as formative assessment.
  • Daily center activities that provide fun and engaging extra practice
  • Additional resources including extra games, interactive notebooks and other resources to support instruction
  • Pre and Post Assessments for the unit that use similar problems so you can directly gauge student growth
  • Answer keys for the assessments and practice pages to save you precious time!

 

 

TEACHERS LIKE YOU SAID…

⭐⭐⭐⭐⭐Great lessons for small groups and easy to differentiate for different needs. Students were engaged and materials were easy to prep.

 

⭐⭐⭐⭐⭐This was a great resource for really breaking down comparisons-I used this with one of my math groups and it helped them understand!

 

⭐⭐⭐⭐⭐I tried this unit first to see if I really wanted the bundle…bought the bundle! This is a great resource, just buy the whole thing!!

 

This is the fourth unit of 4th Grade Guided Math. This unit is focused on Multiplication as Comparisons. (4.OA.1-2) (TEKS 3.5.C–download the preview for more information about TEKS correlation) and is a two week long unit.

4th Grade Guided Math units are recommended for small group, targeted instruction, but also can be used in a whole group format.

 

There are two separate PDF’s included. One with CC Standards and one with TEKS standards.

 

Reviews

There are no reviews yet.

Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.

0
    0
    Your Cart
    Your cart is empty